Gå till första sidan   Gå till föregående sida   1 2 3 4 5 Gå till nästa sida   Gå till sista sidan  
471445
Den leende vännen och andra historier [Elektronisk resurs]
Den leende vännen och andra historier [Elektronisk resurs]
Av: Doyle, Arthur Conan
Utgivningsår: 2014
Språk: Svenska
Medietyp: E-bok
Genre: E-böcker Fantasy & SF
Förlag: Sigill förlag
ISBN: 9789198083163
Anmärkning:
Offline epub med Adobe-kryptering (0.91 MB)
Innehållsbeskrivning
Vilket öde gick egentligen den gamle vännen Stanley till mötes, och vad döljer sig bakom hans gåtfulla leende? Ligger det någon sanning i det kryptiska Joyce-Armstrong-dokumentet och dess märkliga skildringar av fasansfulla luftdjungler ovanför Wiltshire i England? Vad är det som dväljes, och blottläggs, nere i Roms bortglömda katakomber? Vem är den mystiska kvinnan, vars ansikte vissa kvällar kan skymtas i den antika silverspegeln? Och vad var det egentligen som hände under avrättningen av den ökände revolvermannen Duncan Warner? Arthur Conan Doyle brukar, med rätta, klassas som en av världslitteraturens absoluta tungviktare, och hans historier och romaner om mästerdetektiven Sherlock Holmes har lästs och älskats av generationer. Vid sidan av berättelserna om Holmes och Watson var han även verksam i den gotiska skräcktraditionen, inom science fiction-genren och som författare till esoterisk facklitteratur, och i Den leende vännen och andra historier är det just denna, mindre kända, sida av Doyles författarskap vi får stifta bekantskap med. Äventyr och psykologisk skräck blandas med underhållande skrönor – ett måste för fans av H.P. Lovecraft och Edgar Allan Poe! [Elib]

Andra titlar av samma författare

497847
516754
Av: Doyle, Arthur Conan
467501
Av: Doyle, Arthur Conan
475359
Av: Doyle, Arthur Conan
474810
Av: Doyle, Arthur Conan
475215
Av: Doyle, Arthur Conan
613379
613468
Av: Doyle, Arthur Conan

Liknande titlar

Språk

Sök vidare

Mer om titeln

Loading...