• Logga in för att låna
581174
Ett litet steg i taget [Elektronisk resurs]
Omslagsbild
Av: Center, Katherine
Av: Graves, Emma
Av: Falk, Cecilia
Utgivningsår: nnnn
Språk: Svenska
Medietyp: E-bok
Förlag: Printz Publishing
ISBN: 9789177711124
Anmärkning:
Online epub (1.13 MB)
Offline epub med Adobe-kryptering (1.13 MB)
Online epub (1.13 MB)Offline epub med Adobe-kryptering (1.13 MB)
E-böcker
Romaner
Fler utgåvor/delar:
Bok:Ett litet steg i taget:2018
Innehållsbeskrivning
Margaret Jacobson har en ljus framtid framför sig, med en framgångsrik pojkvän och en lovande karriär. Till den dagen då en oväntad olycka sätter käppar i hjulet för allt.  Margaret vaknar upp på sjukhus och får veta att hon kanske aldrig kommer att kunna gå igen. Från sin sjukhussäng försöker Margaret återvända till livet, samtidigt som hon måste lappa ihop sin splittrade familj, komma över sitt ex och hantera sina känslor för sin tystlåtne, men charmige, skotske läkare.  Ett litet steg i taget är en gripande och förvånansvärt rolig berättelse om att hitta tillbaka till sig själv när allt förändrats. Den amerikanska författaren Katherine Center har tidigare gett ut fem böcker, som alla har bemötts med mycket fin kritik. Det här är hennes första bok på svenska.  ”En historia om överlevnad som både är förkrossande ärlig och rolig, perfekt för fans av Jojo Moyes och Elizabeth Berg.” – Kirkus ”Inspirerande och romantisk …” – Library Journal Katherine Center har skrivit sex bitterljuva, komiska romaner om kärlek och familj, däribland The Bright Side of Disaster, The Lost Husband och Happiness for Beginners. Hon har även skrivit artiklar i Redbook, InStyle, People, USA Today, Vanity fair och många fler tidningar. Dallas Morning News säger: ”Att läsa en bok av Katherine Center är som att ha ett långt samtal över lunchen med en gammal vän du inte träffat på ett tag – välbekant, mysigt och tillfredsställande.” Katherine föreläser också om skrivande och läsande, och hur historierna vi berättar påverkar våra liv. Hon bor i sin hemstad Houston, Texas, med sin man, två barn och en hund. Ett litet steg i tagetär hennes första bok på svenska.  [Elib]

Andra titlar av samma författare

Liknande titlar

495256
Av: Montmar, Lilian O
Utgivningsår: 2007
Medietyp: E-bok
495289
Av: Krusenstjerna, Agnes von
Utgivningsår: 2014
Medietyp: E-bok
495293
Av: Ranelid, Björn
Utgivningsår: 2014
Medietyp: E-bok
497836
Av: Drougge, Unni
Av: Salmson, Jenny
Utgivningsår: 2015
Medietyp: E-bok
498206
Av: Conrad, Joseph
Av: Adlerberth, Roland
Utgivningsår: 2015
Medietyp: E-bok
506783
Av: Tidholm, Thomas
Medietyp: E-bok
506786
Av: Hammar, Filip
Av: Wikingsson, Fredrik
Medietyp: E-bok
506788
Av: Gyllensten, Lars
Av: Bjugård, Daniel
Medietyp: E-bok
506789
Av: Brunner, Ernst
Av: Mattsson, Marina
Medietyp: E-bok
506790
Av: Brunner, Ernst
Av: Forsberg, Pia
Medietyp: E-bok
506797
Av: Rådström, Niklas
Av: Forsberg, Vidar
Medietyp: E-bok
506798
Av: Rådström, Niklas
Av: Lenskog, Torbjörn
Medietyp: E-bok
506803
Av: Hansson, Carola
Av: Öström, Arne
Medietyp: E-bok
506805
Av: Jaskoviak, Pamela
Av: Nord, Kerstin
Medietyp: E-bok
506806
Av: Göth, Lennart
Av: Hudak, Michal
Medietyp: E-bok
506749
Av: Winterson, Jeanette
Av: Nilsson, Johan
Utgivningsår: 2015
Medietyp: E-bok
506752
Av: Zevin, Gabrielle
Av: Mattsson, Marianne
Utgivningsår: 2015
Medietyp: E-bok
506756
Av: Roberts, Nora
Av: Henriksson, Anna
Av: Lindell, Klara
Utgivningsår: 2015
Medietyp: E-bok
506757
Av: Bennett, Marie
Utgivningsår: 2015
Medietyp: E-bok
506313
Av: Bouw, Rose Marie
Av: Eklund, Jessica
Utgivningsår: 2015
Medietyp: E-bok
Mina sidor

Språk

Sök vidare

Mer om titeln

Loading...